21 Nisan 2014 Pazartesi

Ah, çocuk yetiştirmenin en zor sorusu: Başarılı mı olsun, cömert mi?

Daha yazının başlığını görür görmez okumaya başladım: 'Ahlaklı çocuk nasıl yetiştirilir?' Bu soru değil mi, çocuk yetiştiren herkesin kendi kendine sorduğu ve cevabını aradığı... Bu söyleyeceğim İngilizce okuyanlar için geçerli, sadece az sonra linkini vereceğim yazıyı okumakla yetinmeyin, yazıda kullanılan linklere de mutlaka bakın, hatta bazılarını baştan sona okuyun. Dünyanın dört bir yanında çocuk yetiştirmekle ilgili çok sayıda araştırma yapılıyor ve bu linklerde o araştırmalardan bazılarına değiniliyor.
İngilizce okumayanlar ise kaba bir özet yapmam gerekirse, bazı araştırmalarda çocuğun başarısından çok bir şeyler yapmak için çabalamasının övülmesinin orta-uzun dönemde daha iyi sonuçlar verdiği ortaya çıkmış.
Bir başka önemli şey, çocuğunuzun paylaşımcı olması, elindekileri başkalarıyla, hatta hiç tanımadığı insanlarla paylaşmayı başarması ve bunun da anne-babadan övgü almasının çocuğa olan faydasının başarı odaklılıktan daha fazla olduğu gerçeği.
Biz maalesef nasıl olduysa fazlasıyla başarı odaklı çocuklar yetiştirir olduk ve başarıya odaklanırken de temel ahlaki değerlerin esnetilebileceğini onlara daha küçük yaşlardan itibaren öğrettik. Bence bu yoldan ne kadar erken dönsek o kadar iyi olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder